Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji niektórych usług oraz zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Możesz w każdej chwili określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zaakceptuj pliki cookies na tej stronie
Bezpłatny Miesięcznik Nasze Miasto - Nasza Gmina - Nasz Powiat - Czerwionka-Leszczyny
Kontrast: Kontrast domyślny Kontrast czarno-biały Kontrast żółto-czarny Kontrast czarno-żółty
Czcionka:   Czcionka domyślna Czcionka średnia Czcionka duża
Nasze Miasto » Strona główna » Artykuły » 100 lat niech żyje nam!

100 lat niech żyje nam!

Tagi: Nasze Miasto,
Dodano: 10 lutego 2016

W maju bieżącego roku Szkoła Podstawowa nr 5  w Czerwionce będzie obchodziła setną rocznicę powstania. Huczne obchody stulecia zaplanowano na 19 i 20 maja 2016r.

Dokładnie 19 i 20 maja będziemy świętować setne urodziny  naszej szkoły, która funkcjonuje dziś pod nazwą Zespół Szkół nr 3, w skład zespołu wchodzą Szkoła Podstawowa nr 5 i Gimnazjum nr 4 im. Henryka Sienkiewicza.  Uroczystości rozpoczną się w czwartek- 19 maja 2016r.  mszą św. o godzinie 9.30 w kościele parafialnym pod wezwaniem NSPJ w Czerwionce. Następnie odbędzie się przemarsz do szkoły, tam o godzinie 11.00 odbędzie się uroczysta akademia, podczas której uczniowie  szkoły przedstawią program artystyczny, przygotowany specjalnie na tę okazję. Oprócz setnej rocznicy powstania szkoły będziemy również świętować nadanie imienia Szkole Podstawowej nr 5.  Jej patronem, po spełnieniu wszystkich procedur, zostanie Henryk Sienkiewicz – polski Noblista, pisarz epoki pozytywizmu. Dalsze świętowanie będzie miało miejsce w piątek podczas festynu, od godziny 13:00, do późnych godzin popołudniowych. Absolwenci,  rodzice uczniów i wszyscy przyjaciele szkoły  będą mogli przypomnieć sobie historię naszej placówki, ale też poznać jej teraźniejszość, spotkać się z przyjaciółmi oraz dawno niewidzianymi znajomymi. O godzinie 16:00 zostanie powtórzony jubileuszowy program artystyczny.

Serdecznie zapraszamy!

Do jubileuszu intensywnie przygotowuje się cała społeczność szkolna ZS3, o zbliżającym się stuleciu, historii i teraźniejszości szkoły opowiada dyrektor szkoły – Małgorzata Marciniak: Zapisy w kronikach szkolnych odnotowały, że 6 maja 1916 roku dokonano otwarcia oraz poświęcenia nowego obiektu szkolnego. W uroczystości wzięły udział władze gminy i oświatowe, a także proboszcz ks. Jan Komraus. Stąd datę 1916 traktujemy jako datę początkową powstania szkoły podstawowej.
Organizacja 100-lecia szkoły to bardzo duże wyzwanie. Szkoła również przygotowuje się do nadania imienia Henryka Sienkiewicza, więc pracy jest dużo, bo obchody jubileuszowe zostały połączone z przypadającą w bieżącym roku 100. rocznicę śmierci  i 170. rocznicą urodzin wspomnianego pisarza.

Do pracy w ramach stulecia szkoły aktywnie włączyła się Rada Rodziców ZS3, dzielnie wspierając: nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, uczniów. Przewodnicząca rady –  Anna Szłapka przyznaje : Rada Rodziców stara się na bieżąco brać aktywny udział w życiu szkoły. W tym roku szkolnym będzie to szczególny czas,  w  związku ze  świętem, Rada Rodziców od grudnia zajmowała się  sprzedażą symbolicznych cegiełek pamiątkowych  z wizerunkiem szkoły, organizujemy Babski Comber, zebrane podczas tego spotkania fundusze zasilą konto jubileuszu szkoły, natomiast 20 maja zorganizujemy tradycyjny, choć wyjątkowy festyn szkolny, wszyscy goście  będą mogli posmakować swojskich wypieków. Jednym słowem Rada będzie czuwać nad wszystkim, co dzieje się dookoła.

Mimo upływu lat , szkoła pozostała ta sama, bliską szkołą dla uczniów, dla jego rodziców – szkołą wśród familoków! Zawsze mogła poszczycić się swymi wychowankami i zaangażowanymi w pracę ludźmi. Wszystkich absolwentów, byłych pracowników szkoły, jej przyjaciół i sympatyków zapraszamy na jubileusz stulecia !

Opracowanie :
 Martyna Żółkiewicz kl IIa., Dominkia Szłapka II a, Agnieszka Pluta III  a
 


 

 

 

 

 

 

Start | Wiadomości | Wydania archiwalne | Galerie | Katalog firm | Redakcja | Reklama | Współpraca | Kontakt
Liczba odsłon portalu: 3778799
studiotomcom.pl - projektowanie portali i stron www
Portal „Nasze Miasto”
jest redagowany przez Grupa RES sp. z o.o. ul. 3 Maja 1A; 44-230 Czerwionka - Leszczyny