Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji niektórych usług oraz zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Możesz w każdej chwili określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zaakceptuj pliki cookies na tej stronie
Bezpłatny Miesięcznik Nasze Miasto - Nasza Gmina - Nasz Powiat - Czerwionka-Leszczyny
Kontrast: Kontrast domyślny Kontrast czarno-biały Kontrast żółto-czarny Kontrast czarno-żółty
Czcionka:   Czcionka domyślna Czcionka średnia Czcionka duża
Nasze Miasto » Strona główna » Artykuły » 20-lecie Chóru „Jutrzenka”

20-lecie Chóru „Jutrzenka”

Tagi: Luty 2013, Szczejkowice,
Dodano: 12 lutego 2013

Dnia 27 stycznia chór „Jutrzenka” szczejkowickiej parafii świętował 20-lecie swojego istnienia. Jubileusz rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele Matki Boskiej Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach, a następnie tę szczególną rocznicę świętowano w Wiejskim Domu Kultury.

 Słów uznania i gratulacji nie szczędzili prezesowi chóru Adelindzie Śpiewok, dyrygentce Ewelinie Zabłockiej oraz członkom chóru zaproszeni goście – Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Dyrektor MOK-u Mariola Czajkowska, Sołtys Szczejkowic Ryszard Bluszcz oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczejkowicach Anna Jaksik. Ten wyjątkowy dzień świętował wraz z chórem również proboszcz parafii ks. Kazimierz Folkert oraz członkowie zespołu „Familijo”.

 Członkowie chóru wraz z gośćmi spędzili miło czas podczas zabawy tanecznej. Odbyła się również projekcja filmu, który przedstawiał działalność chóru na przestrzeni kilkunastu lat.

Projekcja filmu przypomniała gościom okres powstania chóru. Został on założony w 1993 roku, gdy proboszczem parafii był ks. Gerard Syguda.  – mówi Ryszard Bluszcz Sołtys Szczejkowic – W życie chóru zaangażowane są trzy pokolenia. Pani Adelinda Śpiewok tworzy chór wraz całą rodziną – jej mężem, synem i synową, którzy są także członkami zespołu Familijo, oraz córką, która jest organistką  w Kościele. W działania chóru zaangażowani  są także jej wnukowie. Jest to rodzina bardzo uzdolniona muzycznie. Cieszę się, że chór występuje na każdych dożynkach sołeckich, przeglądach oraz wszystkich innych imprezach organizowanych przez Gminę Czerwionka-Leszczyny. Chór „Jutrzenka” jest naszą wizytówką. Jako sołtys jestem bardzo zadowolony ze współpracy i dumny z jego członków.

 Na temat działalności chóru i jego historii opowiedziała prezes Chóru „Jutrzenka” Adelinda Śpiewok.

Założycielem chóru dwadzieścia lat temu był ks. Gerard Syguda, który był miłośnikiem chórów kościelnych.  Powstanie chóru w naszej parafii było jego marzeniem. Pierwszymi dyrygentami byli państwo Aniela i Zdzisław Martyniak. Następnie księdzem naszej parafii został Józef Walasz, który również był wielkim miłośnikiem chórów. Nie opuścił on żadnej próby. Obecnie chór patronuje ks. Kazimierz Folkert. Wcześniej nasze działania wspierał były sołtys Albin Szweda oraz Wiejski Dom Kultury, gdzie obecnie znajduje się nasza siedziba. Dawniej próby odbywały się na parafii, ale od jakiegoś czasu, ze względu na niewielką ilość miejsca przenieśliśmy je do Wiejskiego Domu Kultury. Obecnie dyrygentką jest p. Ewelina Zabłocka, z którą bardzo dobrze nam się współpracuje. Należy również zaznaczyć, że na wszystkich wydarzeniach, w których uczestniczymy zawsze towarzyszy nam sołtys Ryszard Bluszcz, co bardzo doceniamy.  Chór liczy około 25 członków. Serdecznie zapraszamy  mieszkańców, szczególnie mężczyzn do przyłączenia się do naszego chóru.

 


 

 

 

 

 

 

Start | Wiadomości | Wydania archiwalne | Galerie | Katalog firm | Redakcja | Reklama | Współpraca | Kontakt
Liczba odsłon portalu: 3777638
studiotomcom.pl - projektowanie portali i stron www
Portal „Nasze Miasto”
jest redagowany przez Grupa RES sp. z o.o. ul. 3 Maja 1A; 44-230 Czerwionka - Leszczyny